Türk & Türkçe Porno

Sedir Ağacının Kokusu

sedir-agacininn-kokusu.jpg

   Uzun zamandır ara verdim okumaya. Sık sık bir kitap bitirmiyorum. Ağırlıkla okuduğum kiytaplar yarım kalıyor, bu yüzden de yorum yazamıyorum siteye.  Bu kitap da bitmiş değil henüz ama bitirmeyi bekleyemedim yorumumu yazmak için. Ali Kırca2nın elindek çıkmış 2 ya da 3’er sayfalık denemelerden oluşuyor kitap. Bir çoğu çok hoşuma gitti, ama özellikle bir tanesi… “Sedir Ağacının Kokusu” yani kitaba adını veren yazı. Bahsetmem şart…

   İtalya’da aileseini yanında iken kaçırılan küçük bir çocuğun gerçek hikayesi bu. Kendini kaçırıp evlat edinen aile parçalanınca öğrenir gerçek bir ailesinin olduğunu ve döner İtalya’ya. Tam dokuz yıl sonra…. Dokuz yıl içerisinde annesini de unutmuştur, babasını da kardeşlerini de. Birlikte yaşamaya başlarlar ama…. Ama yapamaz, hiç tanımadığı insanları, öz ailesi olduğunu bilmesine rağmen, kabullenemez. Alenin bir parçası haline gelemez ve tekrar kendini evlat edinen ailesinin yaşadığı yere dönmek ister. Dünyada bir çok gazetede haber olur bu aile dramı.

   Bir gün öz ailesine yaptığı ziyaretlerden birinde annesi elinden tutar onun, “gel” der. Yukarıda, yatak odasındaki sedir ağacından yapılmış sandığı açar ve içerisinden bebekken giydirdiği kıyafetleri gösterir oğluna. Bundan sonrasını Ali Kırca’nın kaleminden anlatmak istiyorum:

 ———- 

     “Bu sandık, üç yaşındayken ağabeyiyle oynadığı sandıktı. Hep içine girip saklanır, kapağını kapatır ve ağabeyinin “o”nu bulmasını beklerdi.

   ‘Hatırlıyorum…’ dedi,

   ‘Çok iyi hatırlıyorum…’

   Sedir ağacının kokusu ağabeyiyle ve tüm ailesiyle payşlaştıkları ‘ortak hatıralar’ esintisini ‘Okyanusun derinliklerinden’ bir bir açığa çıkarmıştı.

   Ve… Döndü…

  Doğduğu eve, ama asıl önemlisi ‘mazi’sinin olduğu yere döndü…

   Sedir ağacının kokusuyla…”

   ————-

   Edebiyatçı olarak çok eser okudum. Bu kadar çarpıcı sözleri en son Samipaşazade Sezai’nin Küçük Şeyler’inde okumuştum. Çok etkileyici, büyüleyici bir hikaye ve harika bir anlatım üslubu; ama en önemlisi…..

  Birileri dünyada ve ülkemizde kan grupları, kemik şekilleri, geneti, kanları birbirini tutmuyor birbirini boğmaya çalışmaya devam ederken sürdürlülen kavgaların anlamsızlığını ‘o kadar güzel’ gösteriyor ki gerçek hayattan alınan bu hikaye.

  Ortak olan yaşananlardır diyor insanlara haykırarak. Aynı aileden olmanız bile bir anlam ifade etmez diyor. Hikayenin kahramanlarını hafife almadn önce lütfen kendinize karşı dürüst davranın ve düşünün; size annenizin aslında anneniz değil de bir başkası olduğu söylenseydi neden hala aslında anneniz olmayan biriyle yaşamaya devam etmek isterdiniz? Çünkü, onunla geçmişininiz var, çünkü sizin yanınızda olan ‘o’ ydu.

  Aynı aileden olmak kardeş olmanız için bir sebep olmayabiliyorsa, aynı aileden olmamak da kardeş olmamanız için bir sebep değildir. Pencereden dışarı bakıp derin bir nefes çektiğinizde taa içerinizde hissedeceksiniz sedir ağacının kokusunu… Anadolu üzerinde buram buram tüten, kimden, kangi kavimden geldiğimizin önemi olmadığını söyleyen, bizlere üzerinde oynadığımız keyifli yıllarla dolu tarihimizi  hatırlatan Sedir Ağacının Kokusunu…

   Kitaplar çoook yararlıdır. Tabi eğer okursanız…

307 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir