Türk & Türkçe Porno

Rıfat ILGAZ – Karartma Geceleri

karartma3.jpg

       “Hababam Sınıfı” ile tanıdığımız Rıfat ILGAZ’dan Hababam Sınıfı’ndaki karakterlerin hiçbrine benzemeyen Mustafa URAL’ın karartma geceleri yaşayan 1940′lar İstanbulunda polisten kaçarak sokaklarda geçirdiği 25 günlük saklanmanın hikayesidir bu kitapta anlatılan. 

       Polislerin gözlediği evine giremeyen Mustafa öğretmen koca İstabnbul’un sokkalarında tarifini yapar yalnızlığın okuyucuya her gece. Kararmış sokaklarda tek başına kolluk güçleri ile, yalnızlıkla ve en önemlisi soğukla boğuşur.
1940′ların ekmek karneli günlerinin sıkıntısına, “Kıtlık Dönemi”nin güvensizlik dolu sosyal hayatına gerçekçi bir ışık tutuyor Rıfat ILGAZ.

      Tertemiz yalın bir Türkçe ile yazılmış eser içerisinde yazar İstanbul sokakalrını o kadar güzel ve detaylı tarif eder ki kitabı oıkuduktan sonra Eminönü’nü, Unkapanı’nı, Cağaloğlu’nu, Beyoğlu’nu ve Galata sokaklarını gitmi görmüş kadar iyi bilirsiniz.

      Hababam Sınıfını seyredilmeye değer diyorsanız, bu kitap da okunmaya değerdir. Tabi Tarık Akan’nın Mustafa Ural’ı canlandırdığı “Karartma Geceleri” filmini de izleyebilirsiniz. Seveceksiniz.

877 views

Rıfat ILGAZ – Karartma Geceleri” üzerine 1 yorum

  • düşünce suçuyla sıkıntı çeken yüzlerce insandan sadece birini anlatan bir kitap.bu kitabı okurken aklıma bir söz geldi:”Düşüncelerinize katılmıyorum ama söz söyleme özgürlüğünüzü sonuna kadar savunacağım”(voltaire).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir