Türk & Türkçe Porno

Palto – Nikolay Vasilyeviç Gogol

Rus Edebiyatı zaten halk içerisindeki tabiri ile “Baba” bir edebiyattır ki Gogol bu edebiyatın en iyilerindendir. Sanayi Devrimi ile başlayan zorlu hayat koşullarının, zorlukların ve acımasızlığın edebiyata yansıması olan Natüralist eserlerin en iyi örneklerindendir “Palto”. Hatta ve hatta diğer kitaplarla karşılaştırılmayacak kadar önemlidir. Zira Dostoyevski “Biz hepimiz Gogol’un ‘Palto’sundan çıktık.” sözleri ile döneminin edebi öncüsü olarak göstermiştir Gogol’u ve bu kitabın ne denli değerli olduğunu altını çize çize göstermiştir.

Rus Edebiyatında oldukça önemli bir yeri olan “Önemsiz Adam” tipinin ilk ve en başarılı eserlerindendir (hatta eseridir) Palto. Yüzlerce yıldır alışık olunanın aksine hikayenin ana karakteri hiç bir önemi olmayan bir kişidir. Hikaye boyunca dişe dokunur bir kahramanlık da yapmaz.  Herhangi olağandışı bir özelliği de yoktur, ve bu yüzden o “Önemsiz Adam”dır. Dünyada kimsenin umrunda olayan adamın hikayesidir.

Eh, tek başına Bizans kalesini fetheden Sunguroğlu, Beş kuruş parası olmadan padişahın kızını tavlayabilen Mecnun hakkında yazmak kolaydır çünkü anlatacak çok şeyiniz vardır. Peki bütün parasını yatırdığı Paltosundan başka bir şeyi olmayan Akakiy Akakiyeviç hakkında bu kadar övülen bir kitap yazmak?

Gogol büyük bir edebiyat ustası, söylenecek başka bir şey yok…

Hah, bu arada karakterin sıradanlığı size kitabın sıkıcı olduğunu düşündürmesin sakın… Mutlaka okuyun, beğeneceksiniz…

Kitaplar çok şey öğretirler, tabi eğer okursanız….

886 views

Palto – Nikolay Vasilyeviç Gogol” üzerine 2 yorum

  • beni alıpp bir yerlere gtüren bir öyküü bazen kendimi akayev atayeviç in yerine koydum çok büyük acılar çektigimi grdümmm..

    • Edebiyata “Önemsiz İnsan” karakterini ekleyen ilk eserdir. Şöyle demek daha doğru ki “Önemsiz insan” karakterinin ana karakter olduğu ilk eserdir “Palto”…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir