Türk & Türkçe Porno

Öç Öyküleri Antolojisi – Bordo Siyah

oc.jpg

   Roman ve fikir eserleri okumaya alışık olanlar için öykü okumak pek de kolay değildir. Tolstoy’un 2 ciltlik Savaş ve Barış‘ta anlattığı olayları 20 sayfaya sıkışmış gördüğünüzde içinizden bir huzursuzluk dıyarsınız alışık değilseniz bu edebiyat türüne. O kadar hızlı anlatılır ve gelişir ki olaylar, insanın içinden “ne var ben de yazarım bunları” dememesi içten değildir çoğu zaman.

   Öykü türü ile tanışmak için Öç Öyküleri iyi bir tercih olabilir. Eh kolay değil,  Edgar Allan Poe, Sir Conan Doyle, Guy de Maupassant, John Steinbeck, Honore de Balsac, Jack London gibi dünya edebiyat devlerinin ve daha birçoğunun eserlerinden oluşmakta kitap. “Kaliteli” olsun istiyorsanız, sanmıyorum ki daha iyisini bulasınız. Poe’nin Amantillado Fıçısı (The Cask of Amantillado) isimli öyküsünü 21 diğer öykü takip ediyor kitapta. 22 Eserin 22’sine de hayran olursunuz demem uygun olmaz çünkü dediğim gibi okuyucu olarak edebi geçmişinizin büyük önemi olacak kitabı beğenmeniz noktasında. Ama şunu söyleyebilirm ki öykü seviyorsanız ya da sevecekseniz, bu kitabı beğenirsiniz.

   22 öyküde 22 farklı intikam hikayesi anlatılıyor. Zamanında malını mülkünü çalan kişiden intikamını alan eski bir zenginden, aldatıldığına inanan kıskanç kocaya, oğlu öldürülmüş bir anneden, evlilikleri boyunca baskı altıda ezilmiş bir kadına kadar bir çok karakterin çoğu akla halaye gelmeyecek intikam planlarını anlatıyor öyküler.

  Bu öykülerin bir araya getirilmesi okuyucuya çok özel bir fırsat sunuyor ki antolojinini toplanma sebebi de bu. Birbirinden farklı, insan zihni ve karakterini çözmeyi başarmış yazarlardan “ÖÇ” dugusunun analizi sunuluyor okuyucuya (tabi yakalayabilene) ve intikam kavramının içimizde nasıl doğduğu, nasıl yeşerdiği ve ne kadar büyüyebileceğiin analizi gösteriliyor.

  Bu fırsatı kaçırmayın derim. Hele bir de bu eser Bordo Siyah serisinin uygun fiyatları ile sunulmuşsa “tadından yenmez” derler ya, aynen öyle olur.

  Kitaplar iyidir, tabi okursanız…

366 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir