Türk & Türkçe Porno

Meşhur Yenikapı Cinayeti – Müjdat GEZEN

2004 basımı olan kitap elime Tuzla’da bir sahafta geçti. (Laf aramızda kalsın, sanırım Tuzla’da zaten tek bir sahaf var) 5 lira verdim aldım. Müjdat Gezen’in okuyacağım ikinci kitabı olacak. Ben Galiba Sanatçıyım isimli kitabı kitaplığıma koyduğum EN KEYİFLİ KİTAP olma özelliğini hala korumakta.

İlk 35 sayfa bittiğinde daha ısınmamıştım bile. O denli hızlı giden bir kitap. 1960lar İstanbul, biraz politika, biraz Beyoğlu gidiyor kitap. Tiyatrocu olmaya heves edip konservatuar eğitimi almaya çalışan üç arkadaş, bir cinayet, polis, kaçak, sorgu, sevgi, şüphe yine polis, patates kızartması, çay, tramvay…. Bir bakmışsınız sayfa 200 oluvermiş.

Keyifli olsun diye yazılan eserleri normal edebi eleştiri kalıplarına oturtmak kolay da değildir, çok doğru da değildir. Yazar “siz” olur çünkü eserde. Bu yüzden edebi olarak bir eleştiri yapmaya girmeyeceğim bu sefer.

En sevdiğiniz arkadaşınız katil zanlısı olarak tutuklanıyor, peki gerçek katil kim? Diğer arkadaşınız mı? Nasıl öğreneceksiniz? Öğrenmeli misiniz? Nasıl sorarsınız ki? Evet derse ne olur, hayır derse ne?

Her satırı keyifli, her satırında harika bir üslup…

Bütün bunların en kısa özeti: KEYİFLİ KİTAP
Israrla Tavsiye ederim efendim….

Kitaplar çok faydalıdır, tabi eğer okursanız 🙂

322 views

Meşhur Yenikapı Cinayeti – Müjdat GEZEN” üzerine 2 yorum

  • bu aralar şöyle farklı bir kitap olsun d okuyayım diye düşünüyodum hep tam ifade edemiyordum da kendime nasıl bişey aradığımı yorumunuzu okudum sanırım okuyacağım kitap bu..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir