Türk & Türkçe Porno

Machavelli – Prens

machavelli-prens.jpg 

          “Prens” isimli eserinde Nicollo Machavelli bu eserinde Feodal bir devlet yöneticisine iyi bir yönetici olabilmesi için yapması gerekenleri anlatır. Bir devlet yöneticisini ilgilendiren bir esermiş gibi görünmesine rağmen insanlar arası ilişkilerde çok işe yarayacak bir yol gösterici kaynak niteliğindedir bu eser.

    “Her zaman bir düşmanın olsun. Eğer düşmanın yoksa, bir tane düşman yarat kendine. Halkını bir arada tutabilmenin en iyi yolu budur”

     Bunun gibi bir çok öğüt içermektedir “Prens”. Machavelli 16. yüzyılda Devlet yönetiminin ipuçlarını verdiği bu eserde uluslar arası ilişkilerin ve kişiler arası ilişkilerin cep kitapçığını yazmış oluyordu.

    Machavelli’nin öğüt verdiği prensin siz olduğunuzu ve “diğer krallar” diye anlattığı kişilerin çevrenizdeki insanlar olduğunu düşünerek okursanız insanlara verilen en etkili “hayat politikası” dersinin bu kitap olduğunu anlayacaksınız.

    Hükümdarların haklarına yalan söylemelerini, onlara karşı ikiyüzlü davranmalarını gerekli olduğunu belirterek çoğu zaman desteklemesinden dolayı oldukça fazla eleştirilen Machavelli’nin  Avrupa’da okullarda standart olarak okutulan bir düşünür olduğunu da belirtmek isterim. bazı yayınevleri tarafından “Hükümdar” adıyla da yayınlanan “Prens” isimli eseri mutlaka edinin ve okuyun.

583 views

Machavelli – Prens” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir