Türk & Türkçe Porno

İki Darbe Arasında – İskender PALA

iki-darbe-aras.jpg

Sık sık ismi zikredilen bir kitap oldu son zamanlarda. “İskender Pala” adını da çok duyduğum için hemen “okunacaklar” listesine aldım ve okudum.

Herşeyden önce belirtilmelidir ki bu bir edebi eser değil. Değil derken kurgusu olmayan bir çeşit olan otobiyografiyi bir edebi eser saymadığımı belirtmek istiyorum. Bir kitap yerine 1 aylık bir köşe yazısı olarak da verilebilirmiş. “ondan sonra şu oldu”, “daha sonra da bu oldu” diye verilen olaylardan ibaret kitap.

İskender Pala’nın askeri kariyerinde yaptıklarını ve başına gelenleri içeriyor eser. Temel olarak dindar olmak ve ordu personaeli olmak kavramlarının birarada olamazlığını anlatmış yazar. Bir kısmı bizim zaten medyadan da gördüğümüz olaylar, belli bir kısmı sadece Pala’ya has olaylar dizgisi…

Beğendim mi? Bu soruya cevap vermek zor hatta imkansız. Çünkü beğenmedim dersem kastettiğim kitap değil Pala’nın hayatı olacak. Kitapta beğenilecek ya da beğenilmeyecek bişey yok. Dini duygular ağır basarak mı yoksa basmayarak mı okuduğunuza göre yazar ile empati kurma durmunuz belirlenecek. Ona göre de seveceksiniz ya da sevmeyeceksiniz.

Tarafsız (objektif) bir bakış açısıyla (edebiyat mezunu olduğum için tarafsızlığıma güvenmeye çalışıyorum) baktığımda bazı eleştirilerimin ağır bastığını görüyorum. “Eşimin türbanlı olmasının orduda bana dert olacağını nereden bilebilirdim ki?” ifadesinin pek de samimi gelmediğini söylesem bilmem ki taraflı mı olurum… Silahlı Kuvvetler içerisinde kimsenin örtünmediği lojmanlarda örtülü olmak, İmam Hatip Lisesi servisi ile okula gidip gelmek büyük sıkıntılara yol açıyorsa çok garip bir durum mudur değil midir yorum yapmıyorum ama bunun sorunlara sebebp olacağının farkında bile olmamak kitabın en tartışmaya açık noktasıdır.

Gündemimizde yer işgaleden tartışma konusunun İskender PALA gibi bir edebiyat ustasının kaleminden yorumlanmış olması kaçırılmaması gereken bir bakış açısıdır. İster yanında olunsun ister karşıtında, görülmesi gereken, okunması gereken bir görüştür. Bu noktada kitabın edebi keyif almak için okunaak bir kitap olmadığını tekrar hatırlatırım….

İskender Pala’nın yazarlık üslubu hakkında hiç bir fikir elde edemedim bu sefer. Umuyorum ki Divan Edebiyatı keyfini alacağım bir başka kitaptan sonra onu da öğreneceğiz…

Efendim, kitap her daim iyidir.. Eh, tabi eğer okursanız…

432 views

İki Darbe Arasında – İskender PALA” üzerine 3 yorum

  • İki Dirhem Bir Çekirdek… Tavsiye olunur. Bu kitapta belki edbi olarak tatmin etmeyecek ama… Anlatacağın bir kitap olacak 😛

  • İskender Pala nın edebi bi eserini okumak istiyorsanız Babil’de Ölüm İstanbul’da Aşk ı kesinlikle tavsiye ederim.tabi bir de Katre-i Matem’i.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir