Türk & Türkçe Porno

Franz Kafka – Dönüşüm

donusum.jpg

      Farklı yayınevleri tarafından “Değişim” başlığıyla da çevrilmiş olan kitabı daha önce okumuş olmayı dilerdim. Özellikler Batı dillleri bölümlerinin oldukça tanıdık oldukları “Öteki” (The Other) kavramı üzerina yazılmış en güçlü eserlerden birisi.  

      Sabah uyandığında dev bir böceğe dönüştüğünü farkeden Gregor Samsa’nın ailenin geçimini sağlayan ve dolayısı ile en değer verilen bireyi olmaktan çıkıp önüne yemeği kova içinde atılan ve yok olması için gün sayılan bir varlık haline nasıl geldiğini anlatır Kafka.

       Kendinden başka herkesi düşünen ve hayatını onlara adayan Gregor’u artık işlerine yaramıyor diye aile bireylerinin teker teker terkedişi tüm insanlığa Kafka’nın yaptığı çok ağır bir eleştiridir.

      Sistemin içinde üzerinize düşen görevli yapan köleler olmaktan çıkıp “Diğer” birşeye dönüştüğünüzde acımasızca dışa itilişinizi ve sosyal bir ölüme terkedilişinizi en kötüsü de diğer insanlar tarafından anlaşılamamanın acısını gösterir böceğe dönmüş bir adamın hikayesinde.

      Detaylı bilgi için kitap kapağını tıklayınız…

1.943 views

Franz Kafka – Dönüşüm” üzerine 3 yorum

  • Daha önce böylesini okumamıştım!Bir sabah adam kendini bir böceğe dönüşmüş olarak buluyor ve işine yetişmeye çalışıyor yine de!Yani adam böceğe dönüşmüş olmasına şaşırmıyor,bütün kaygıları işiyle ilgili..Ailesi onu bir fazlalık bir pislik olarak görüyor..Kitabın her karesi okunmaya değer..Şiddetle tavsiye ediyorum…

  • Metinler kolay, fakat diğer yandan bu metinlerin özümsenmesi son derece zordur. Dil, okuma bakımından kolay ve resimlerle süslenmiştir; zor yanı ise okuyucuların asıl anlatılmak istenen konuyu hissedebilmesine rağmen asıl anlatılmak isteneni anlamada zorluk yaşamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir