Türk & Türkçe Porno

Endoktrinasyon – Serdar KAYA

Öncelikle bu kitabı okumamı sağladığı için sevgili dostum Mahmut AYDOĞDU’ya teşekkür etmek istiyorum.

Hani bazı kitaplar vardır ki onu okuduktan sonra bir şeyler değişir sizde. Artık bir şeyler eskisi gibi olmayacaktır. Endoktrinasyon ve Türkiye’de Toplum Mühendisliği benim için “o tip” kitaplardan bir oldu. Çok şey değiştirdi… İşte bu noktada eğer “O zaman ben de bu kitabı okuyayım” dediyseniz, bu yazının kalanını okumayın. Kitabın içeriği ve yazarın tarzı hakkında vereceğim bilgiler kitaba olan nesnelliğinizi etkileyebilir.

Endoktrinasyon (kitabın adı uzun olduğu için bu şekilde ifade edeceğim kitabı) kelime yapısı itibari ile “in-doctrin-ation” yani kabaca “içerisine-bilgi-koyma” anlamına gelir. Kurumların ne şekilde sizler farkında olmadan zihninize belirli fikirler koyduklarını inceliyor yazar kitabında.

Sosyolojik ve psikolojik açıdan son derece önemli verilere sahip deneylerden örnekler veriyor kitap ki beni etkileyen kısımlar da buralar oldu.

Halk arasındaki ifadesi ile “sürü psikolojisi”nin, terimsel ifadesi ile “grup baskısı”nın nasıl oluştuğu ve ne şekilde manipüle edilebileceği ve edildiği üzerine çalışmalar ve örneklerle dolu kitap.

Madalyonun bir de diğer yüzü var mı peki? tabi ki var. Her ne kadar sunduğu deneyler ile çok güçlü bir kitap olsa da, “insanlar manipüle edilmemeli” fikrini o kadar ileri derecede savunuyor ki yazar, belli bir noktadan sonra rahatsız edici olmaya başlıyor. İnsanlar yetiştirilirken onların içine sokulan fikirlere o denli karşı çıkıyor ki durup “Yahu bir çocuğa büyüğüne saygı duymayı bile mi öğretmeyelim?” diyesiniz geliyor.

Bu eleştiri açısından bakınca yazar klasik bir “bireyi” öne çıkarmaya çalışırken ayarı kaçıran fikir temsilcisi haline geliyor. 11 yıl edebiyat okumuş ve “yazılı eser incelemesi yapma” konusunda “uzman” ünvanı kazanmış bir kişi olarak yazarın insani fikir hakları savunuculuğu yaptığı bölümlerde içinde bulunduğu durumdan çok rahatsız bir Kürt bakışına sahip olduğunu kitabın nesnelliğini gölgede bırakacak derecede bir öznellikle ve yoğunlukla ortaya koyduğunu belirtmem gerekiyor. Bu eleştirimin fikirsel olmadığını belirtmek isterim. Eleştirdiğim nokta odur ki kitabın bir bilimsel bilgi veren eser mi yoksa kişisel bir fikir kitabı mı olduğunun cevabı gereğinden fazla bulanık kalmış kitapta. Edebiyat eleştirmenleri bilir ki bu, teknik açıdan bir kusurdur.

Edebi açıdan bir diğer kusur da şudur ki, eserinizde iki farklı durum ya da olgudan bahsediyorsanız, ikisinden de eşit miktarda ve eşit mesafeli olarak bahsetmeniz gerekir. Serdar KAYA bu noktada mesafesini korumak konusunda zaafiyet göstermiş eserinde. Savunduğu ve karşı çıktığı fikir ve durumlar ile ilgili örneklerinin miktarı ve içeriği bu eksikliği açık şekilde göstermektedir. Kastettiğim şeyi kitabı okuyunca anlayacaksınız….

Bu eleştirilerime rağmen kitabı çok sevdiğimi, ve en sevilenler listesinde ilk 5 içine koyduğumu tekrar hatırlatarak kitap dolu günler diliyorum sizlere…

Kitaplar çok faydalıdır, tabi eğer okursanız….

410 views

Endoktrinasyon – Serdar KAYA” üzerine 5 yorum

 • Bu kitabı merak edenler için tavsiyem. Eleştirileri kitabı okuduktan sonra okumalarıdır. Kitabı okuduktan sonra okuyan her kişinin üzerinde önemli değişimlere neden olabileceğini düşünüyorum. Dostum Turan Hocaya kritiği için teşekkürlerimi iletiyorum

  • Mahmout Hoca’ya katılıyorum… Benim hatam oldu böyle bir uyarı yazmamak. Kitap incelemesini kitabı okuduktan sonra okumanız doğrudur…

 • 1. Cocuklariniza buyuklerine saygi duymayi bile ogretmeyin. Saygi, yas ile hicbir sekilde ilgili olmak zorunda degil.

  2. Ben Kurt degilim.

 • İnceleme yazısına kitabın yazarı Serdar Kaya tarafından bir yorum eklenmiş olması benim için son derece gurur ve mutluluk verici bir deneyimdir. Çok teşekkür ederim.

  “Bir Kürt bakış açısına” Kürt olmamanıza rağmen sahip olabilmeniz “empati” kavramını ne denli başarılı bir şekilde kullanabildiğinizi gösteriyor ki bunun için sizi canı gönülden tebrik ederim.

  Çocuklara verilmesi gereken eğitimin içeriği konusunda ise fikirlerinizi daha iyi anlayabilmek için karşılıklı sohbet edebilmeyi ne kadar çok isterdim.

 • Bende bu kitabı okurken özellikle başlangıç noktasındaki evrensel değerlerle bezenmiş örneklerle giriş yapmasına çok sevinmiş nitelikli bir kitap algısına kapılmıştım ama yazarın ilerleyen sayfalardaki aşırı tarafgir durumu beynime ve bilincime sıkı bir balyoz vurgusu vermeye başladı kitapları okurken bırakılmasından yana olmadığımdan keyifle başladığım bir kitap yazarın ısrarlı kişselleştirme ve mevcut ideolojiye düşmanca tavrı nedeni ile işkenceye dönüştü, daha nesnel objektif bilimsel taddaki kitap hıncın ve düşmanlığın manzumesine dönüştü yazık çok emek verilmiş ama amaç kötüye kullanılmış ben facebook sayfamda okunmasını önerdim ama isteyerek değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir