Türk & Türkçe Porno

Cüneyt ÜLSEVER – Hacı

haci-cep-boy__16050422_0.jpg

Kapağına bakınca pek bir sevindim. Muhtemelen “Zifir” tarzında bir gerilim kitabı dedim içimden. Almak için de bir kaç ay bekledim elimdeki kitaplar bitsin diye. Vakit geldi kitabı aldım, okumaya başladım…

Öncelikle, kapaktaki yaratığa bakıp aldanmamak lazım. Kitapda “doğaüstü” bir kavram yok. 1997’de işlenen bir bakan cinayetinin soruşturma sürecini anlatıyor yazar. Hah, yazar demişken, Cüneyt ÜLSEVER’in Hürriyet gazetesinde köşe yazarı olduğunu belirtmek lazım belki. Son derece görmeye değer bir de eğitim geçmişi varmış… Tebrik ederim kendisini.

Kayserli işadamı Hayrullah Gesili’nin kardeşi Faruk Gesili’nin zanlısı olduğu bir cinayet ile başlar hikaye. Kardeşini kurtarmak için İstanbul’a gelen Hayrullah Gesili, nam-ı diğer HACI, ve ailesinin geçmişi, birbirleri arasındaki ilişkilerin sağlamlığı ya da çarpıklığı kitap boyunca yapılan tahkikatlar ile bir incelemeye alınır yazar tarafından. Belirtmem lazım ki bu ilişkiler, hergün evimizde ve sokakalarda gördüğümüz kişilerin ilişkilerinden daha farklı değil. Sizi, bizi anlatıyor kitap.

Adına bakıp yanılmayın, kitap dini içerikli değil. Yani, içerisinde bir köşe yazarı gözünden yapılmış dini yorumlar var, ama günlük hayatımızın her noktasında da o kadar dini yorum yaptığımız için artık gündemin bir parçası olarak kabul edilebilir o kadarı da.

Kitabın ana karakterlerini oluşturan soruşturma polisleri ve tanıları arasında geçen konuşmalar kabaca bir Türkiye yakın tarihi incelemesi olarak görülebilir. Gerçekle hiç bir bağlantısı olmayan uydurma kişiler ile Türkiye’de siyaset, din, ticaret, askeriye, dış mihrak, politika kavramları ve bunlar arasındaki ilişkiler üzerine bir kurgu seriliyor okuyucunun önüne.

Hacı’nın Albay ile yaptığı konuşma kısmını okuyacaklara özellikle tavsiye ediyorum. Ben çok beğendim.

Hah, bu arada Hacı’nın bundan br kaç ay önce televizyonda bir dizi olarak oynadığını, fazla tutmadığı için kısa zamanda ekrandan çekildiğini hatırlatmak isterim. Hatırlayanlar olacaktır sanırım.

Kitap okumak güzeldir. (Benim bu sefer yaptığım gibi bir kitabı 1 ayda bitirmezseniz tabi…)

250 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir