Türk & Türkçe Porno

Cumhuriyet

Cumhuriyet’in 88. yılında mutlu, güvende ve gururluyuz. Bundan önceki bir çok yılda olduğu gibi bu bayramda da içimizi burkan, tadımızı kaçıran olaylar var ülkemizde.

Bu yıl ne olduğunu yazmak istedim Cumhuriyet’in. Sabırla okursanız ne güzel….

Dini bütün şeylerin üzerinde tutan tüm kardeşlerimin de bileceği gibi Müslüman olmayan insanların istilasına son veren bir savaşın sonunda ilan edilmiştir Cumhuriyet. Bu sebepte dolayı bir zafer simgesidir.

Her ne kadar gururla torunu olduğumuz söylediğimiz Selçuklu, Osmanlı da saltanat sistemi kullanmış ise de yönetici olacak kişinin yöneticilik vasıflarının ailesinden daha önemli bir belirleyici olduğunu kabul etmek, dirayetsiz idareci ihtimalini düşürmek için en iyi çözümlerden biridir.

Şu an 70 milyonu bulan vatandaşlarımızın kendi yöneticilerini kendilerinin seçmeleri (oyları yetmediği için seçmemiş olanların hiç olmasa seçebilme şansına sahip oluklarını bilmeleri) kimin fikri ve nasıl bir fikir ile eleştirilebilir ki? Kim bunun kötü olduğunu söyleyebilir?

“Ben söz hakkı istemiyorum, beni adam yerine koyup sormasınlar” demeyen bir kişi Cumhuriyet’i seviyor demektir.

Ve iste bu noktada Cumhuriyet’i sevmek ile cumhuriyet dönemindeki iktidarları sevmenin farklı şeyler olduğunu belirtmek istiyorum.  Bunu söylüyorum çünkü 1950’de 1960’da ya da 1990’da yapılan hataların faturasını 1923’e kesebilecek insanların da bu topraklarda yaşadığına şahit oldum.  Ne diyelim ki, hatasızlık Allah’a mahsustur.

Bugün bu topraklardaki herkes TBMM’deki sandalye sayısı ne olursa olsun, kanın tasarılarında söz hakkı olsun istiyorsa Cumhuriyet’i savunuyor, Cumhuriyet’i kullanıyor ve Cumhuriyet’i seviyor demektir….

Farklı siyasi görüşlere, farklı dinlere, farklı kanaat önderlerine sahip olabiliriz. Görev yapan hükümetlerin tamını ya da bir kısmı sevmiş ya da sevmemiş olabiliriz… Fakat bir fikri, bir kişiyi sevmemeyi Cumhuriyet’i Sevmemek sanıyor olamayız… Bu kadar da kapalı gözlere sahip olamayız… Çanakkale’de benim dedem, benim de dedem vardı derken, diğer taraftan o dedelerin uğruna öldükleri değerler sırtımızı dönüyor olamayız….

Ben seviyorum Cumhuriyet’i ve biliyorum ki farkında olsalar da olmasalar da  diğer insanlar da seviyor….

Kutlu Olsun!!!!

39 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir