Türk & Türkçe Porno

Bab-ı Esrar – Ahmet ÜMİT

 ImageShack

   Uzun zaman kitap okumaya ara verdikten sonra harika bir başlangıç oldu bu kitap. Daha önce Ahmet Ümit’in Sis ve Gece’sini film olarak izlemiştim. Bu ikinci eseri oldu benim için.

   Konu muhteşem. Tam benim okumayı sevdiğim türden bir eser, Zifir ya da Semum gibi. Anadolu topraklarına ait kültüre ait tarhi gerçekliğe sahip olayların roman kurgusu ile anlatıldığı bir başka bir hikaye: Konyalı bir babanın kızı olan sigorta eksperinin yıllar sonra bir sigorta araştırması için döndüğü Konya’da bir dervişin ardından yıllar önce kendini ve annesini terketmiş olan babası ile olan içsel hesaplaşmasını harki bir kurgu kurarak Sems-i Tebrizi ve Mevlana arasındaki aşk bağını inceden inceye detaylandırarak anlatıyor yazar.

   “Tövbe! olur mu böyle şey” diyenleri ve diyecekleri umursamadan Sems-i Tebrizi’nin hayalini (hayaletini) gösteriyor bize 2009 yılında. Karen Kimya Greenwood 3 milyon poundluk bir sigorta davasını incelerken kimi zaman ona yardım eden bir yol gösterici, kimi zaman da Kimya Hanıma saldırmak isteyenleri acımasızca cezalandıran karanlık bir güç olarak görüyoruz Şems-i Tebrizi’yi.

   Şems kimdir? Mevlana kimdir? Aralarındaki bağlılık nedir, nedendir? Otel nasıl yandı ya da kim yaktı? gibi bir çok sorunun cevabı arasında Ahmet Ümit okuyucusna Mevlevilik ile ilgili bir çok açıklama veriyor. Özellikle Mevlevilikte Allah aşkını ve bundan yola çıkarak “İlahi Aşk” kavramını derinlemesine inceliyor. Hem Konya’yı tanıtıyor kültür olarak hem de heyecandan yoksun bırakmıyor okuyucusunu.

  Ne zamandır istiyordum Mesnevi’yi okumayı ve Mevlana hakkında biraz daha bilgilenmeyi. Çok ama çok güzel oldu bu kitap….

  Kitaplar iyidir. Tabi eğer okursanız… 🙂

820 views

Bab-ı Esrar – Ahmet ÜMİT” üzerine 3 yorum

  • çok ama çok güzel bir kitap… herkesin okumasını tavsiye ediyorum… öyle gerçekçi ki başladığınız zaman bırakabileceğinizi sanmıyorum… herkese iyi günler diliyorum..

  • Ahmet Ümit in hemen hemen tüm kitaplarını okudum gerçekten hepsi ayrı bir güzel başarılarının devamını diliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir